Śpiewem o Niepodległej

Jest 9 listopada 2018 r. godz. 11:00. Przez okna sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach wpadają promienie jesiennego słońca. W ich świetle pięknie wygląda dekoracja z biało-czerwonych motyli na granatowym tle oraz mnóstwa plakatów poświęconych setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Sali zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Po rozpoczęciu uroczystości pan dyrektor Wiesław Job zarządza wprowadzenie sztandaru szkoły. Następuje uroczysty moment – godzina 11:11. Pada hasło: „do hymnu”. Łączymy się z milionami Polaków, którzy śpiewem mazurka Dąbrowskiego pragną uczcić Niepodległą Ojczyznę.

Po hymnie rozpoczyna się część artystyczna. Każda klasa szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wraz z wychowawcami przygotowali na tę uroczystość pieśń o charakterze patriotycznym. Uczniowie prezentują między innymi Rotę, Pierwszą Brygadę, Piosenkę z filmu Czas Honoru. Wzruszenie zebranych wywołują piosenki najmłodszych uczniów o Małej i Wielkiej Ojczyźnie.

Występujący są ubrani w biel, czerń i granat z elementami biało czerwonymi (kotyliony, kokardy). Ciekawy element występu stanowią śpiewniki w biało czerwonych okładkach ufundowane przez Burmistrza Bobowej. Zawierają pieśń o ojczyźnie oraz zdjęcia z lokalnych uroczystości patriotycznych. Są pomocą dla śpiewających i komponują się ze strojami uczniów

Wśród występujących szczególnie zaprezentowali się uczniowie klasy IV, którzy ubrani w stroje ludowe przedstawili inscenizowaną wersję piosenki „Przybyli Ułani”.

Występy miały charakter szkolnego przeglądu. Wszyscy artyści włożyli w nie wiele serca i zasłużyli na brawa zebrane od publiczności.

Taka forma obchodów uroczystości ogólnie się spodobała i być może będzie powtarzana częściej.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/109628204909259691508/albumid/6621861583530195489?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]