Lektury

LEKTURY DLA GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Klasa I gimnazjum

  • Sofokles „Antygona”
  • Wiliam Szekspir „Romeo i Julia”
  • Molier „Skąpiec”

Klasa II gimnazjum

  • Adam Mickiewicz „Dziady” część II
  • Juliusz Słowacki „Balladyna”
  • Aleksander Fredro „Zemsta”
  • Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

Klasa III gimnazjum

  • Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”
  • Bolesław Prus „Kamizelka”
  • Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”
  • Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  • Agata Christie „Dwanaście prac Herkulesa”

LEKTURY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

KLASA I

Semestr 1

  • Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę
  • Julian Tuwim „Warzywa”
  • Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek” (fragmenty)
  • Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
  • Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
  • Danuta  Wawiłow „Marzenie”
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  • Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

Semestr 2

  • Julian Tuwim „Abecadło”
  • Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
  • Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
  • Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
  • Julian Tuwim „Ptasie radio”
  • Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
  • Marcin Brykczyński „Tata”
  • Jan Brzechwa „Żaba”

KLASA II

Semestr 1

  • Hans Christian Andersen „Królowa Śniegu”
  • Joanna Papuzińska “Smutna Baba Jaga”
  • Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
  • Ewa Szelburg-Zarembina „Idzie niebo ciemną nocą”
  • Karol Szpalski „Dyżurny Ptyś”
  • Wojciech Widłak „Czapeczka zająca Trzaski”

Semestr 2

  • Jan Christian Andersen „Dziecię elfów”
  • Jan Brzechwa “Przyjście wiosny”
  • Jan Brzechwa “Siedmiomilowe buty”
  • Jan Brzechwa ”Sowa”
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  • Zofia Chmurowa „O trębaczu z wieży mariackiej”
  • Jan Grabowski „Czarna owieczka”
  • Maria Kruger „Karolcia”
  • Alan Alexander MIlne „Kubuś Puchatek”
  • Małgorzata Strzałkowska „Tresura kota”
  • Julian Tuwim „Cuda i dziwy”
  • Julian Tuwim „O panu Tralalińskim”

KLASA III

  • Jan Christian Andersen „Dziewczynka z zapałkami”
  • Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  • Henryk Sienkiewicz „Bajka”
  • Jan Christian Andersen ”Brzydkie kaczątko”
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk chłopiec z Grenlandii”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
  • Hugh Lifting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Wojciech Widłak „Puszka Pandory”
  • Lektury uzupełniające
  • Wanda Chotomski „Dzieci pana astronoma”
  • Goscinny René, Sempé Jean-Jacques „Mikołajek i inne chłopaki”
  • Wilhelm i Jakub Grimm „O wilku i siedmiu koźlątkach”
  • Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”
  • Hugh Lifting “Cyrk Doktora Dolittle”
  • Małgorzata Strzałkowska “Raj na ziemii, czyli rady nie od parady”

KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA

  • Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”
  • Carlo Collodi– „Pinokio”
  • Clive Staples Lewis – „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”

KLASA V SZKOŁA PODSTAWOWA

  • Francess Hodgson Burnett– „Tajemniczy ogród”
  • Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
  • Michael Ende – „ Momo”
  • Lucy Maud Montgomery– „Ania z Zielonego Wzgórza”

KLASA VI SZKOŁA PODSTAWOWA

  • Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
  • Stanisław Lem – „Bajki robotów”
  • Edmund Niziurski.– „ Sposób na Alcybiadesa”