„Edukacyjne wakacje szansą na ….”

„Edukacyjne wakacje szansą na ….” taki tytuł nosi projekt, w ramach którego Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic zorganizowało edukacyjną kolonię w dniach 15 – 29 sierpnia 2016 roku w Darłówku nad morzem.

Koloniści, beneficjenci projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2016, z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to uczniowie z kilku szkól powiatu gorlickiego: z Sędziszowej, Siedlisk, Biesnej. Mieliśmy  też gości z Sobotnio – Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego z Parafii, z Doliny na Ukrainie.

Koloniści dzięki dużemu zaangażowaniu organizatora i kadry kolonijnej, mieli atrakcyjnie zorganizowany czas. Były to różne gry i zabawy integracyjne, zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne (m.in. wykonywanie rzeźb w piasku, kartek dla sponsorów).

Odbywały się warsztaty literackie –pisanie wierszy, zapoznanie się z legendami związanymi z Pomorzem i Bałtykiem, warsztaty plastyczne –koloniści poznają ciekawe techniki plastyczne, , warsztaty przyrodnicze. Pytania do konkursów o tematyce krajoznawczej  opracowują i przeprowadzają beneficjenci.
m.in. na terenie Słowińskiego PN

W sobotę byliśmy w Słowińskim Parku Narodowym. „Ruchome wydmy” – pustynia nad morzem, w tym wydma Łącka zrobiły na kolonistach niemałe wrażenie. Zwiedziliśmy też wyrzutnię rakiet w Rąbce, gdzie Niemcy przygotowywali w czasie II wojny światowej rakietę dalekiego zasięgu. Był to „Posłaniec Renu”. To muzeum na powietrzu największe wrażenie zrobiło na chłopcach. Oni bardziej niż dziewczynki interesują się techniką ale i kolonistki słuchały z zainteresowaniem opowiadania przewodnika. Rejs statkiem po Łebsku – największym jeziorze przybrzeżnym Polski był dla wszystkich niemałą atrakcją.

W czasie kolonii odbywają się: spacery po Darłówku, spacery brzegiem morza – relaks i wypoczynek.  Zwiedziliśmy Darłowo wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich.
W ramach Nocy Latarni Morskich zwiedziliśmy Muzeum Morskie w Darłówku i wysłuchaliśmy ciekawego benefisu latarników. Była to wspaniała lekcja historii latarń i pracy latarników.

Czeka nas jeszcze wycieczka do Kołobrzegu – zapoznanie z dziedzictwem kulturowym i historią Kołobrzegu, poprzez zwiedzenie Starówki, katedry, spacer po molo, zwiedzenie Muzeum Oręża Polskiego oraz wyjazd do Jarosławca do Aquaparku.

Pogoda, która się poprawia daje nam wiele możliwości zabaw na plaży i kąpieli w morzu.
Prawie codziennie jest aerobik lub tańce integracyjne.

Koloniści wspólnie z kolegami z Doliny śpiewają piosenki, przygotowują pytania konkursowe, tańczą – słowem integrują się.

Zajęcia warsztatowe mają walory edukacyjne a także  rozwijają u dzieci kreatywność, twórcze myślenie a także mają na celu atrakcyjne zagospodarowanie wolnego czasu beneficjentów projektu.

Kadra kolonijna to osoby, które bezinteresownie poświęcają swój wolny czas (wolontariat) aby dzieci z naszych wiosek i goście z Doliny (Ukraina) mogli zobaczyć piękne Pobrzeże Bałtyku, poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę, poznać nowych kolegów i przyjaciół i nabrać sił do pracy w nowym roku szkolnym.

Wychowawcy-  pani Liliia Iakuts, pani Anna Durlak – Ligęza, pani Małgorzata Laskowska, i pan Paweł Szura.
Pielęgniarka – pani Jolanta Dobek
Student wolontariusz  – pani Roksolana Yakuts
Kierownik kolonii i koordynator projektu – Anna Wiejaczka

 

O projekcie

„Edukacyjne wakacje szansą na …”  projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic, dofinansowany z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2016

Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic nieprzerwanie od 2009 r., od kiedy powstało, dbając o edukację  i rekreację uczniów organizuje wakacyjny wypoczynek – kolonie lub wycieczki dla dzieci i młodzieży z Sędziszowej i okolic.

W tym roku również zadbało o wakacyjną przygodę edukacyjną dla ponad 60 uczniów. Beneficjenci byli na wycieczce po Małopolsce  4 – 6 lipca 2016 r. (30 uczniów) i na dwutygodniowej kolonii w Darłówku  15 – 29 sierpnia 2016 r. (41 uczniów).

Kolejny już czwarty raz udało nam się pozyskać na rzecz dzieci i młodzieży dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej –  z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2016. Tym razem niebagatelną kwotę ponad 59 tysięcy złotych. Nasz wkład wolontariacki to ponad 14 tysięcy złotych (opieka na kolonii i wycieczce, koordynator, rozliczenie itp.)

Beneficjenci  mogli nie tylko wypocząć ale też poznać zabytki, rozwinąć swoje zainteresowania czy umiejętności (na warsztatach plastycznych i literackich, przyrodniczych  czy lekcjach muzealnych).

Celem naszego projektu jest m.in. podniesienie u beneficjentów umiejętności i wiedzy połączone z letnim wypoczynkiem,  rozwijanie kompetencji kluczowych takich jak: porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, umiejętność uczenia się, świadomość i ekspresja kulturalna, zwiększenie dostępności usług społecznych w zakresie edukacji, turystyki i rekreacji a także integracja między uczniami z różnych szkół i różnych krajów.

Bardzo dziękujemy dyrekcjom szkół w Sędziszowej, Siedliskach i Biesnej oraz wszystkim sponsorom i wolontariuszom, dzięki którym mogliśmy kolejny raz zapewnić dzieciom i młodzieży ciekawe edukacyjnie i rekreacyjnie wakacje.

za Zarząd Stowarzyszenia
Anna Wiejaczka

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/109628204909259691508/albumid/6354284619211701233?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Skip to content