Magiczny świat teatru

W magiczny świat teatru wprowadziła nas młodzież działająca w szkolnym teatrze MARIONETKA 2.0. 6 grudnia młodzi aktorzy wystąpili z premierowym spektaklem „Uczta żartów greckich” inaugurującym kontynuację teatrzyku szkolnego założonego przez panie: Annę Motykę i Renatę Rzepkę w roku szkolnym 2000/2001. Zespół zachował nazwę dodając do niej cyfry 2.0. i zmieniając logo grupy. Nowymi opiekunkami zostały panie: Barbara Sowa i Barbara Zielińska. – Początki teatru wywodzą się ze starożytnej Grecji – wyjaśnia historyk, pani Barbara Sowa – stąd nowe logo grupy – maski teatralne. – Chcemy zaangażować w pracę w teatrze uczniów w różnym wieku oraz osoby dorosłe – rodziców i nauczycieli. – Zaczęliśmy od kabaretu, właśnie dlatego, aby pokazać, że teatr może być świetną zabawą dla aktora i dla widza. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zachęcić dzieci i młodzież do wspólnej zabawy w teatr – jaką im proponujemy – dodaje pani Barbara Zielińska. – Przygotowanie spektaklu, to nie tylko ciężka praca, ale również dobra okazja na oderwanie się od mediów i spędzanie wolnego czasu z kolegami, na rozwijanie talentów recytatorskich, muzycznych, plastycznych itp. – Jak widać ten czas owocuje. Między aktorami  podczas prób tworzą się niepowtarzalne relacje, młodzi uczą się pracy w grupie, bo przecież cały spektakl zależy właśnie od współpracy, na którą składają się gra aktorska, przygotowanie kostiumów, rekwizytów, scenografii i oprawy muzycznej, nie wspominając już o reklamie – zauważa pani Barbara Sowa. – Zaczęliśmy od mitologii greckiej – tematu łatwego i przyjemnego, ale chcemy tworzyć też teatr profilaktyczny i jemu będzie poświęcone następne przedstawienie, do którego się już przygotowujemy. Planujemy spektakl z elementami baśniowymi, do którego chcemy zaangażować dorosłych. Mamy wstępną zgodę rodziców, ale chcemy też w obsadzie nauczycieli. Planujemy również co roku małe święto teatru w szkole, bo jak pewnie wiecie 27 marca jest Międzynarodowym Dniem Teatru, w którego obchody chcemy się i my włączyć. 

Na potrzeby tego spektaklu stroje dla aktorów sfinansowała Rada Rodziców, a uszyła je pani Dorota Rutka. Pan Dyrektor Wiesław Job zakupił parawan teatralny wykorzystywany również podczas szkolnych akademii i uroczystości. Do przygotowania rekwizytów posłużyła drukarka 3D, a do nagrania spektaklu użyty został sprzęt audiowizualny – wszystko to zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Link do spektaklu poniżej:

Skip to content