Wigilia szkolna – 2019

Boże Narodzenie to czas spotkań z bliskimi. A dla nas, osób wierzących, to również czas kolęd i kolędowania. Tradycja ta, zwłaszcza w Polsce, jest bardzo bogata. Ale mało kto zastanawia się dziś, skąd w ogóle wziął się zwyczaj kolędy.

Jak się okazuje, początkowo słowo „kolęda” zupełnie nie znaczyło tego, co teraz pod nim rozumiemy. Słowo „calendae” sięga czasów przedchrześcijańskich w starożytnym Rzymie, gdzie w sposób szczególny świętowano pierwszy dzień miesiąca, zwłaszcza stycznia, rozpoczynający, zgodnie z kalendarzem juliańskim, kolejny rok. W tym dniu powszechnie odwiedzano się wzajemnie, życząc sobie pomyślności i wręczając podarunki.  Chrześcijaństwo, ze względu na bliskość Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przeniosło uroczystości na dzień 25 grudnia.

Znaczenie słowa kolęda przeszło z określenia święta na obrzęd, a stąd na pieśń, która jest centralnym punktem tego obyczaju. Funkcja znaczenia tego słowa rozszerzyła jego zakres także na przedmioty bezpośrednio związane z kolędowaniem, np. podarunki dawane kolędnikom. Czasami kolędowanie znaczyło także w potocznej mowie składanie życzeń noworocznych. W dawnej Polsce miało też inny sens, niż dzisiaj. Kolędą dziękowało się swojemu panu, u którego się służyło, za opiekę, za pracę, za wynagrodzenie.

Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424r., zaczyna się od słów „Zdrów bądź, Królu anielski”. Z języka niemieckiego pochodzi najbardziej znana na świecie kolęda – „Cicha noc”. Powstała w 1818r., została przetłumaczona na mniej więcej 300 języków i dialektów na całym świecie.

Staropolscy autorzy kolęd, podobnie jak większość artystów tworzących wówczas ad maiorem Dei gloriam, nie podpisywali swych utworów. Dziś możemy jedynie snuć domysły kim byli i z jakich środowisk się wywodzili. Teksty kolęd pisali często bardzo znani twórcy, tak jak chociażby Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Dziś powstają też nowe kolędy, komponowane przez współczesnych twórców, których popularność dorównuje kolędom tradycyjnym.

Kolędy stare i nowe prezentowali dziś uczniowie naszej szkoły podczas szkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Przygotowali ich do występów wychowawcy i pani Agnieszka Śliwa-Klara. Poprzedziły go tradycyjnie wigilie klasowe. W świąteczną atmosferę wprowadził swoim przedstawieniem teatrzyk szkolny Marionetka  przygotowany prze opiekunki panie Annę Motykę i Renatę Rzepkę. Dyrektor szkoły pan Wiesław Job złożył wszystkim życzenia świąteczne. A na koniec wypełniły salę życzenia Martyny Górskiej przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego :

„Szanowny panie Dyrektorze, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy szkoły oraz Wy Koleżanki i Koledzy. W imieniu Samorządu Uczniowskiego pragnę życzyć Wam spokojnych, prawdziwie radosnych Świąt Bożego Narodzenia, dużo dobroci i życzliwości, a także radości z każdego nadchodzącego dnia, wiary w to, co przed nami, odwagi po to, by wyrażać siebie w każdej sytuacji. Niech te Święta niosą ze sobą dużo ciepła i zrozumienia. Niech będzie to czas, który nas rozpromieni, napełni optymizmem i pozwoli odetchnąć od zgiełku codzienności, kiedy dzielić będziemy swe serca oraz chwile pomiędzy naszych bliskich i przyjaciół. Życzę również, aby nadchodzący Nowy Rok dał szansę na zrealizowanie planów osobistych i zawodowych.”

Skip to content