Pożegnanie Absolwentów 2026

„Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj!” (Mark Twain)

Pożegnanie absolwentów szkoły podstawowej to wyjątkowy moment, który na zawsze zapada w pamięci. Dźwięk ostatniego dzwonka, uroczysta akademia, radosne uściski, ale też łzy wzruszenia – kolejny rocznik absolwentów oficjalnie ukończył szkołę podstawową, zamykając tym samym niezwykle ważny etap swojego życia. Droga, którą przebyli uczniowie, była pełna wyzwań, ale również – sukcesów. Od pierwszych, niepewnych kroków w szkolnych murach, pisania pierwszych liter, aż po poważne egzaminy ósmoklasisty, które były testem ich dojrzałości. Przez te lata szkoła była dla nich nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim przestrzenią, w której zawiązywały się przyjaźnie na całe życie, kształtowały charaktery i rodziły pasje. W ubiegłą środę 24 czerwca 2026 r. uczniowie klasy VII przygotowaną pod opieką Wychowawczyni pani Jolanty Forczek wzruszającą inscenizacją pożegnali dziewiętnastu Ósmoklasistów.

Zakończenie nauki przez absolwentów to również czas podziękowań, to moment, w którym słowa „dziękuję” nabierają szczególnego znaczenia. Tę część artystyczną, przygotowaną przez nich pod opieką Wychowawczyni pani Barbary Pacion, otworzyli prowadzący – Sebastian Osika i Lena Szura – zapraszając wszystkich na przygotowaną przez Ósmoklasistów humorystyczną wersję konferencji Rady Pedagogicznej, której tematem obrad był nikt inny jak tylko oni sami 🙂 Po tej części nadszedł czas na wzruszające chwile, podczas których tegoroczni Absolwenci złożyli podziękowania:

  • dla nauczycieli i dyrekcji: za cierpliwość, serce włożone w edukację oraz drogowskazy, które pomogły młodym ludziom odnaleźć własne ścieżki;

  • dla rodziców: za trud wychowania, wiarę w ich możliwości i wsparcie.

Pani Joanna Urbanek w imieniu Rodziców naszych Absolwentów podziękowała Dyrektorowi, Wychowawczyni oraz Gronu Pedagogicznemu za trud włożony w edukację i wychowanie dzieci oraz stworzenie bezpiecznej, pełnej ciepła atmosfery. Na uroczystości gościliśmy Burmistrza Bobowej pana Marcina Wąsa, który złożył naszym Absolwentom gratulacje z okazji ukończenia tego pierwszego etapu nauki oraz życzenia sukcesów na nowych ścieżkach edukacyjnych oraz odwagi w realizowaniu marzeń i rozwijaniu własnych pasji. Pan Burmistrz wręczył również uczniom okolicznościowe pamiątki oraz podziękował Ósmoklasistkom: Natalii Urbanek i Lenie Szura za pracę w Młodzieżowej Radzie Gminy Bobowa.

Tegoroczni Absolwenci, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 otrzymali nagrody książkowe, a ich Rodzice – listy gratulacyjne, które wręczyli im: Dyrektor Szkoły pan Wiesław Job, Wychowawczyni pani Barbara Pacion oraz panie Bożena Grzesiak i Elżbieta Kowalska z Rady Rodziców. Nagrodzeni zostali również uczniowie szczególnie wyróżniający się w pracy społecznej dla naszej społeczności szkolnej. Każdy z Absolwentów otrzymał także  pamiątkową książkę. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Podczas uroczystości odbyło się przekazanie pocztu sztandarowego. Pan Dyrektor podziękował chorążemu Sebastianowi Osice oraz asyście: Justynie Tarasek i Natalii Urbanek za całoroczne godne reprezentowanie naszej szkoły na uroczystościach szkolnych i w środowisku lokalnym. Poczet przejęli uczniowie klasy VII.

W tym dniu miała miejsce także – już na zakończenie uroczystości – IV Gala Oscarowa – podczas której uhonorowani zostali statuetkami Absolwenci – aktorzy szkolnej grupy teatralnej, ale o tym przeczytacie już w osobnym wpisie 😉

„Koniec czegoś jest zawsze początkiem czegoś nowego” – te słowa z piosenki śpiewanej przez Magdę i Natalię, idealnie oddają moment, w którym znaleźli się nasi Absolwenci. Otwierają się teraz przed nimi drzwi szkół ponadpodstawowych. Choć idą w nieznane, idą tam bogatsi o doświadczenia, wiedzę i wartości wyniesione z murów naszej szkoły.

Drodzy Absolwenci! Życzymy Wam, aby nadchodzące wakacje były dla Was czasem zasłużonego odpoczynku, a nowa droga edukacyjna – pełna fascynujących odkryć, rozwijania skrzydeł i zdobywania kolejnych szczytów. Nie bójcie się marzyć i śmiało kroczcie przed siebie. Powodzenia!

tekst: p. Barbara Sowa, fot.: p. Karolina Orłowska