Dzień głośnego czytania

WYPRAWA DO KRAINY BAŚNI I LEGEND,
CZYLI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma w naszym kraju już trzynastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić dzieciom jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

Tego dnia nasi uczniowie dzięki czytanym opowieściom mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do zaczarowanej Krainy Czytania. Od rana w bibliotece panował wielki ruch: kolejne klasy uczniów ze szkoły podstawowej przychodziły, by wysłuchać bajek czytanych przez księdza Pawła Zawiślana, Wiesławę Tarasek oraz starsze koleżanki z gimnazjum: Iwonę Zięba, Karolinę Rafa, Magdalenę Cieślę. Chętni uczniowie mieli możliwość wykonania pracy plastycznej do danej książki. Piękne ilustracje zdobią teraz gazetkę na korytarzu szkolnym i w bibliotece.

W czasie przerw także wiele się działo. Na korytarzu zorganizowany był Kącik Głośnego Czytania. Uczennice klasy V: Julia Mucha, Anna Turek, Martyna Górska wszystkich zainteresowanych przenosiły do świata bajek dzięki głośno czytanym książkom. Chętnych do słuchania nie brakowało. Z kolei uczniowie Gimnazjum na lekcjach języka polskiego wysłuchali współczesnych baśni czytanych przez nauczycieli: Magdalenę Przetacznik i Pawła Szurę. Spotkanie było także okazją do zachęcenia uczniów do wspólnego pisania klasowej baśni. Podczas spotkań nauczyciele bibliotekarze prezentowali nowości wydawnicze, które znajdują się w bibliotece szkolnej i polecali książki warte przeczytania, dyskutowali na temat zakupów książkowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Główny cel jaki przyświecał spotkaniom to propagowanie codziennego czytania dzieciom, które w przyjazny i skuteczny sposób pomaga wpływać na ich wszechstronny rozwój.

Skip to content