Narodowy Dzień Niepodległości w naszej szkole.

„Jedną drogą idziemy – drogą wolności” – te słowa rozpoczęły dzisiejsze obchody Narodowego Dnia Niepodległości w naszej szkole. Przygotowana przez uczniów akademia i dekoracja przypomniały, że nasza historia, która zaczęła się przeszło dziesięć wieków temu, jest nierozerwalnie złączona od chrztu Mieszka I z wiarą i z religią. Symboliczna droga, na której uczniowie namalowali daty upamiętniające istotne wydarzenia z historii Polski była świadectwem dni chwały i ofiar oraz męczeństwa polskiego narodu. O naszą wolność i wiarę musieliśmy wielokrotnie walczyć, nasi przodkowie cierpieli i oddawali za nie życie. Może dlatego obchody święta niepodległości nie są dla nas tak radosne, jak dla innych narodów. Są pełne zadumy i smutku – jak zaduszki narodowe. Przypominają, jak wiele byli gotowi Polacy poświęcić i skłaniają jednocześnie do refleksji, czy i my dziś jesteśmy gotowi – oddać życie? Za Boga, za Honor i za Ojczyznę? Jak nasi przodkowie?

Takie mówienie o historii nie jest łatwe, i może jest dla niektórych nudne. Bo mówi się o sprawach trudnych, poważnych i smutnych. Wojny, nieudane powstania, ciemne noce zaborów, okupacji hitlerowskiej i radzieckiego zniewolenia, obozy koncentracyjne, łagry, Katyń – to wydarzenia tragiczne w naszej historii. Jednak bez nich, nie byłoby polskiego ducha, który umiłowawszy ponad wszystko wolność, dalej jest duchem niepokornym. Nie byłoby dzisiejszej rzeczywistości bez tych, którzy polegli i my zdając sobie z tego sprawę świętujemy Dzień Niepodległości oddając im hołd wierszem i pieśnią.

Uroczystość przygotowała w ramach projektu edukacyjnego klasa IIB gimnazjum z pomocą p. Barbary Pacion i p. Barbary Sowy. W akademii wzięli udział uczniowie klas IV – III gimnazjum. Pieśni wykonał szkolny chór pod opieką p. Józefa Orłowskiego i p. Agnieszki Śliwy-Klary.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/109628204909259691508/albumid/6487239285971932929?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Fotogaleria z gminnych obchodów 11 listopada 2017 r.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/109628204909259691508/albumid/6493002713478479441?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Skip to content