Opowieść o odwadze i wytrwałości – relacja z wyjazdu na spektakl „WITOS – Proces bez winy”

File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%81awa_oskar%C5%BConych_proces_brzeski.jpg

„WITOS – Proces bez winy” to opowieść o odwadze i wytrwałości, które zmieniają świat. To poruszająca historia człowieka, który odważył się marzyć i działać na rzecz Ojczyzny. Spektakl został przygotowany na 150 rocznicę urodzin W. Witosa.

Na tę niezwykłą opowieść o Wincentym Witosie, który był jednym z Ojców polskiej niepodległości, a poza tym jednym z najwybitniejszych działaczy polskiego ruchu ludowego, trzykrotnym premierem w czasach II Rzeczpospolitej, została zaproszona młodzież klasy VIII naszej szkoły do dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Wincenty  Witos, reprezentant chłopów walczył o jedno: „Chcę być równy innym”. I to właśnie zdanie towarzyszyło premierowi  Polski przez całe życie – od czasów, gdy pracował w rodzinnym gospodarstwie w Wierzchosławicach, aż po czasy jego politycznej kariery. Ono również stanowiło przesłanie oglądanego spektaklu. Przedstawienie było próbą rekonstrukcji słynnego procesu brzeskiego oraz nowoczesną interpretacją życia i ideałów tego chłopskiego męża stanu. Spektakl zaskakiwał widza innowacyjnymi rozwiązaniami teatralnymi, połączeniem etiudy filmowej z aktorską grą na żywo i zaangażowaniem publiczności. Zostały w nim przypomniane ponadczasowe wartości, które wyznawał Wincenty Witos: odważnego stawania w obronie praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Spektakl przygotowało Koło Teatralne „Improwizacja”, działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. Jednym z zaproszonych gości był również prawnuk Witosa, p. Marek Steindel, który podzielił się z młodzieżą rodzinnymi wspomnieniami o słynnym pradziadku.

Uczniowie klasy VIII mieli okazję zobaczyć spektakl we wtorek 5 listopada, kiedy udali się do Kąśnej pod opieką wychowawczyni p. Krystyny Karp i p. Barbary Sowa. Zwiedzili również dworek i umieszczoną w nim wystawę z okazji rocznicy urodzin W. Witosa, a także zapoznali się z życiem i działalnością Ignacego Jana Paderewskiego. Przewodnikiem po przeszłości tych zasłużonych dla Polski postaci była p. Barbara Sowa, nauczyciel historii.

Skip to content