Szkolny Klub Wolontariatu

Nasz klub działa od października 2016r. W ubiegłym roku szkolnym 2015/16 przeprowadziliśmy rekrutację spośród uczniów klas drugich gimnazjum. Zgłosiło się 15 uczniów. Od września dołączyło do tej grupy jeszcze 4, więc obecnie w naszej szkole działa 19 wolontariuszy. We wrześniu opiekunki klubu panie Elżbieta Ligęza i Barbara Sowa uczestniczyły w szkoleniu dla koordynatorów SKW. Miesiąc później odbyło się w naszej szkole spotkanie szkoleniowe dla naszych uczniów. Obydwa spotkania prowadziły panie: Halina Gajda ze stowarzyszenia Sursum corda z Nowego Sącza i Justyna Lenard ze stowarzyszenia Homini z Kwiatonowic.

Nasz SKW rozpoczął swoją działalność od spotkania, organizacyjnego, na którym zaplanował szereg działań. Przede wszystkim postanowiliśmy oprzeć swoją działalność na następujących priorytetach:

 1. Obserwujemy – kto potrzebuje naszej pomocy
 2. Planujemy – opracowujemy strategię działania
 3. Współpracujemy – działamy razem i staramy się zaangażować również innych (kolegów, rodziców, nauczycieli, środowisko)
 4. W naszym środowisku lokalnym – nie szukamy daleko, mieszkamy i działamy wśród swoich.

Co do tej pory zrobiliśmy?

 • Objęliśmy opieką groby zaniedbane, opuszczone na naszym cmentarzu, te, o które nikt się nie troszczy, bo krewni tych zmarłych już nie żyją, bądź wyjechali. Dbamy o nie, nie tylko przed uroczystością Wszystkich Świętych.
 • Zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Dobrych Uczynków, w którym zachęcaliśmy każdego do spełniania dobrego uczynku, bycia szczególnie miłym dla swoich kolegów. Wcześniej przygotowaliśmy akcję reklamową wydarzenia (plakaty, informacje na stronie szkoły i fb).
 • Braliśmy udział w I Targach Wolontariatu w Gorlicach, na które przygotowaliśmy gazetkę promującą nasz klub.
 • Podczas dyskoteki andrzejkowej zorganizowaliśmy sprzedaż ciastek z dobrymi myślami, aby zdobyć potrzebne fundusze na materiały plastyczne potrzebne do wykonania kartek świątecznych.
 • Wykonaliśmy prawie 200 kartek świątecznych, z którymi odwiedziliśmy osoby starsze i samotne zapraszające je na organizowaną w naszej szkole Wigilię dla Seniorów (angażujemy się również w jej organizację).
 • W ramach współpracy w radiem RDN Małopolska wzięliśmy udział w akcji „Świąteczna pomoc dla Polonii na Ukrainie”. Przygotowaliśmy w naszej szkle akcję reklamową, zaprosiliśmy do współpracy kolegów, rodziców i nauczycieli. Przez 8 dni zbieraliśmy dary: maskotki, gry, zabawki, słodycze, przybory szkolne, czapki, rękawiczki, szaliki. Następnie przygotowaliśmy paczki świąteczne, które dostaną dzieci z polskich rodzin mieszkających we Lwowie.
 • Zorganizowaliśmy obchody Dnia Wolontariatu w naszej szkole, podczas którego obdarowaliśmy naszych kolegów i nauczycieli kropelkami radości – słodycze i mandarynki z żartobliwymi wpisami wywołującymi uśmiech na twarzy je czytających.
 • Przed nami jeszcze Wigilia dla Seniorów i udział w zbiórce WOŚP. A co dalej? Rozglądamy się i szukamy nowych wyzwań

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/109628204909259691508/albumid/6360694793645521633?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Skip to content