Wycieczka klas 2a,2b oraz 3 do Kopalni Soli w Bochni

Dnia 19 maja 2022 roku klasy: 2a,2b i 3 pod opieką wychowawczyń: Małgorzaty Laskowskiej, Magdaleny Przetacznik oraz Lucyny Gawlik Bajorskiej udały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Po dotarciu autobusem na miejsce, wszyscy przeszliśmy do Muzeum. Wielkie emocje towarzyszyły zjazdowi autentyczną windą górniczą 250 m pod ziemię, by pod opieką dwóch przewodników rozpocząć zwiedzanie. Trasa turystyczna Kopalni Soli w Bochni obejmuje ok. 3 km zabytkowych wyrobisk, które uczestnicy pokonywali pieszo, a fragment trasy przejechali kolejką górniczą. Na trasie zwiedzania umieszczone są niezwykłe multimedialne stanowiska ekspozycyjne. Wycieczka miała charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, a przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Uczestnicy wycieczki oglądali Kaplicę św. Kingi (jedyny obiekt sakralny przez który przejeżdża pociąg) której wyposażenie stanowi min 100 – letnia szopka betlejemska, grób pański. Zwiedzanie zakończyliśmy pobytem w ogromnej komorze Ważyn, w której można było odpocząć, zjeść posiłek, zagrać w piłkę lub zrobić pamiątkowe zdjęcie w foto budce.

Jest to niewątpliwie niezwykłe i ciekawe miejsce, dlatego cieszę się, że nasi uczniowie  mogli je zobaczyć. Z przyjemnością będziemy wspominać ten wyjazd.

Magdalena Przetacznik

 

Skip to content