Akcja „Guzik Katyński” i gra „Śledztwo katyńskie” w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

 

W nietypowy sposób uczniowie naszej szkoły upamiętnili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas gry przygotowanej na podstawie materiałów IPN przez historyka – p. Barbarę Sowa, wcielili się w role detektywów śledczych, którzy badając przedmioty wydobyte z dołów śmierci (ich oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Katyńskiego) – starali się ustalić tożsamość ofiar Zbrodni Katyńskiej. Gra Śledztwo katyńskie nie tylko rozwijała umiejętności kojarzenia faktów, analizy historycznej, stawiania hipotez i wyciągania wniosków, ale również pomogła poszerzyć wiedzę wyniesioną z lekcji np. przez poznawanie detali wyposażenia wojskowego czy odznaczeń polskiego oficera II Rzeczypospolitej. W śledztwie brali udział chętni uczniowie z klas IV – VIII. W sumie zebrało się kilkanaście zespołów liczących od dwóch do trzech osób, które doskonale poradziły sobie z zadaniem. Gra rozpoczęła się kwadrans przed ósmą – odprawą . Zespoły otrzymały fotografie skrzynek oraz kwestionariusze do uzupełnienia. Następnie detektywi próbowali rozpoznać, jakie przedmioty znajdują się w „ich” skrzynkach. Niektóre z nich np. naramienniki z oznaczeniami stopni wojskowych czy odznaczenia – miały im pomóc w identyfikacji osoby, do której należały. Ostatnim krokiem było już tylko odszukanie nazwiska odpowiedniej osoby na Liście osób poszukiwanych. Mimo tego, że czas przeznaczony na śledztwo był ograniczony do przerw między lekcjami, grający w bardzo szybkim tempie rozwiązali historyczną zagadkę i ustalili tożsamości poszukiwanych. W nagrodę otrzymali „guzik katyński” i dobrą ocenę z historii 🙂

W ten sposób włączyliśmy się również jako społeczność szkolna do akcji „Guzik Katyński”. Guzik przypięty do plakietki powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940”, która została zapoczątkowana w kwietniu 2007 r. przez Narodowe Centrum Kultury. Ma on formę przypinki, która swoim kształtem przypomina guziki z polskich płaszczy wojskowych. Wydobywano je z miejsc pochówku – w Katyniu pod Smoleńskiem i innych, gdzie ciała ofiar grzebano bezimiennie, w masowych grobach w lasach. Miały pozostać tam nigdy odnalezione. Tymczasem guziki, wyposażone w godło II Rzeczypospolitej, pomogły w identyfikacji polskich żołnierzy. Guzik – atrybut wojskowego płaszcza i munduru – niczym niemy świadek zbrodni, przemówił na swój sposób, stając się tym samym materialnym znakiem pamięci. Kartonik z guzikiem zawiera na awersie ilustrację – symboliczny las, w którym grzebano ofiary sowieckiego ludobójstwa. Na drugiej stronie znajduje się tekst oraz adresy portali IPN oraz NCK poświęconych Zbrodni Katyńskiej. Guzik Katyński jest udostępniany w ramach projektów edukacyjnych przez  Instytut Pamięci Narodowej.

„Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie, (…)” Zbigniew Herbert „Guziki”

Nośmy Guzik Katyński przypięty do naszych ubrań – to znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli. 

https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/94731,Guzik-Katynski-znak-wspolnej-pamieci-o-Tych-ktorzy-zgineli.html

Skip to content