BohaterON w naszej szkole w nowej cyfrowej odsłonie

W tym roku była to już VII edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Zaś nasza szkoła wzięła po raz drugi udział w tym historycznym projekcie. Tegoroczna edycja postawiła na wirtualne działania edukacyjne dzięki nowym platformom cyfrowym.

Najmłodsi uczestnicy akcji dowiedzieli się podczas zajęć, w jaki sposób można zostać bohaterem nawet wtedy, gdy nie ma wojny i jest się małym dzieckiem Podczas zajęć zatytułowanych „Lekcja bohaterstwa” poznali historię 8-letniego Leona. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznał uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Wykazał się również czujnością i odwagą, gdy z pomocą policjantów udało mu się złapać osiedlowego złodziejaszka, co sprawiło, że 11 listopada stał się jego ulubionym dniem w roku – dniem prawdziwego bohaterstwa. 

Uczniowie klas 1 – 3 również poznali historię Leona, ale przed nimi postawiony został problem „Bohaterem być kiedyś i dziś”. Podstawą scenariusza lekcji dla młodszych uczniów było opowiadanie Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem” w postaci audiobooka uzupełnionego ilustracjami w serwisie YouTube. Wyjaśniali podczas zajęć takie pojęcia jak: Ojczyzna, historia, wolność i niepodległość, bohater narodowy i wykonywali zadanie kreatywne – plakat ukazujący patriotyczne postawy dzieci. Na zakończenie przekazali sobie „Iskierkę przyjaźni”.

Dla uczniów klas 4 – 6 przeznaczona była „Iskra nadziei” – opowiadanie Magdaleny Górskiej, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, mogli poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Jak wyglądał 1 sierpnia 1944 oczami ich rówieśniczki? Co szykowało się w Warszawie? Czy Iskra, niebieski szmaciany konik uszyty przez babcię Zosię, dodawał bohaterce otuchy w czasach niepokoju? Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.

Młodzież klas 7 – 8 dyskutowała na temat spotów kampanii „BohaterON – Godzina „W”. Uczniowie analizowali i interpretowali czas, miejsce i zachowanie bohaterów spotów. Formułowali refleksję na temat przesłania materiałów wideo i motywacji autorów kampanii społecznej. Tematem tych rozmów były emocje: te, które oni odczuwali oglądając materiały filmowe oraz te, których doświadczali bohaterowie filmików. Zastanawiali się również nad przestrzenią, w której pojawiają się bohaterowie spotów.  Efektem tego był pomysł wspólnej fotografii z powstańczymi opaskami przed lustrem.

BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Misją tego projektu jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej – szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego – w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna. W tym celu, we współpracy z metodykami i praktykami ze wszystkich poziomów nauczania tworzone są konspekty zajęć i materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach historii, polskiego, wychowawczych, czy zajęciach dodatkowych. W naszej szkole zajęcia zostały przeprowadzone przez wychowawców na godzinach wychowawczych oraz na lekcjach historii.

Koordynator projektu: p. Barbara Sowa, nauczyciel historii

Skip to content