„Bransoletka” – Ewa Nowak

„Drzewo recenzji – warto czy nie warto przeczytać …”                                           

Jedną z najciekawszych książek, którą ostatnio czytałam była „ Bransoletka” autorstwa Ewy Nowak. Pisarka ma na swoim koncie wiele powieści dla młodzieży, ale ta zwróciła moją szczególną uwagę, zwłaszcza, że szybko znika z półek bibliotecznych, a czytelniczki polecają ją sobie nawzajem.

Główną bohaterką książki jest Weronika, której relacje z rodziną i przyjaciółmi pozostawiają wiele do życzenia. Przez przypadek wyjeżdża na warsztaty teatralne, do których jest na początku uprzedzona. Z czasem jednak zaistniała sytuacja zaczyna jej się podobać. Weronika poznaje wiele nowych osób. Koleżanki z warsztatów okazują się być o wiele lepsze od tych szkolnych, a pewien chłopak bardzo interesujący.

Moją szczególną uwagę zwrócił język, jakim posługuje się autorka. Jest on bardzo lekki, zrozumiały dla czytelnika, momentami zabawny, ale równocześnie zawiera wiele cennych rad i pouczeń. Wątek miłości opisany w powieści jest ciekawie rozbudowany, nie nudzi i nie zniechęca nawet tych, którzy nie lubią romantyzmu. Lekcje teatralne, które są jakby motywem przewodnim „Bransoletki”, mogą być lekcjami życia zarówno dla Weroniki jak i dla nas.

Zastanawiałam się, dlaczego Ewa Nowak nadała właśnie taki tytuł książce, zamiast po prostu „Warsztaty teatralne” albo „ Ferie z teatrem”. W książce znalazłam odpowiedź na to pytanie, jak również na inne, bardziej życiowe, które mnie nurtowały. Czytając tę książkę, wczułam się w treść i utożsamiłam z główną bohaterką. Poczułam, że fajnie by było móc znaleźć się na tych warsztatach razem z Weroniką. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do tej powieści (może jedynie dałabym inne imiona bohaterom, ale to sprawa gustu).

Polecam „ Bransoletkę” Ewy Nowak, bo jest jedną z najlepszych powieści obyczajowych dla młodzieży. Zazwyczaj wybieram inne gatunki literackie sądząc, że obyczajowe są nudne, ale tą byłam szczerze zachwycona i przeczytałam ją jednym tchem.

ALEKSANDRA SOWA

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/1/Nowak_Bransoletka.jpg

Skip to content