Finał akcji BohaterON_2023

W grudniu ubiegłego roku zakończyła się kolejna VIII już edycja akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023 realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!

Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, zwłaszcza dzieci i młodzież, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

W tym roku szkolnym w akcji – już po raz drugi – wzięła udział Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Reca w Siedliskach. Koordynatorem akcji była, ucząca historii, pani Barbara Sowa. W akcji wzięli udział uczniowie wszystkich oddziałów: od najmłodszych po klasę VIII. Polegała ona na przeprowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą wg scenariuszy zaproponowanych przez organizatora.

Scenariusze i metody pracy były dostosowane do wieku i wrażliwości naszych podopiecznych. Najmłodsi dowiedzieli się poprzez historię ośmioletniego Leona, jak można zostać bohaterem nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Klasy starsze w świat powstania wprowadziła historia ich rówieśniczki, jedenastoletniej Janki, mieszkanki Warszawy. Natomiast młodzież klas starszych poznawała emocje, jakie towarzyszyły powstańcom w godzinie „W”, ćwiczyła empatię i dyskutowała na temat „czy było warto?” Każde zajęcia były dokumentowane przez nauczycieli i wychowawców je prowadzących. Użyto do tego sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Uczestnicy akcji mieli również za zadanie dodać wpis pamiątkowy na portalu Dumni z Powstańców. To z kolei wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Portal jest kontynuacją, zainicjowanej w 2016 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON – akcji „Kartka dla Powstańca”. Nasz wpis możecie zobaczyć tutaj: https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa

Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś szkoła poza dyplomem – również bezpłatny egzemplarz gry „Cenzura” zaktualizowanej o 100 nowych haseł z zakresu II wojny światowej.

Gracze, chcąc zdobyć punkty i wygrać batalię, muszą w niej wykazać się refleksem, wyobraźnią oraz znajomością tematyki II wojny światowej. Grę z powodzeniem wykorzystują podczas lekcji historii jako podsumowanie i utrwalenie zdobytej przez uczniów wiedzy oraz jako  zabawę i zdrową rywalizację podczas lekcji wychowawczych.

Akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2023” realizowana jest pod patronatem honorowym i finansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

 

Skip to content