Wycieczka do Warszawy
30 września 2024 roku uczniowie klasy 8 i część uczniów klas 6 i 7 udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy pod opieką dyrektora pana W. Job i nauczycielek: E. Ligęzy, K. Karp. Wyjazd był dofinansowany z udziału w programie „Lekcje o finansach”.
W pierwszym dniu uczestnicy najpierw zwiedzili Łazienki Królewskie – wspaniały kompleks pałacowo-ogrodowy, gdzie szczególnie zachwyciły ich Pałac na Wyspie i Łazienka Pałacowa oraz pomnik Fryderyka Chopina. Kontynuując wizytę w Warszawie raz z przewodnikiem spacerowali po uroczym Starym Mieście – podziwiali zabytkowe kamienice i rynek główny z Barbakanem i Kolumną Zygmunta. Odwiedzili też Plac Saski – centralne miejsce historyczne, gdzie znajduje się pomnik Józefa Poniatowskiego. Udali się również do Grobu Nieznanego Żołnierza przy Placu Piłsudskiego – tam byli świadkami zmiany warty i uczcili pamięć poległych. Uczniowie spacerowali po Krakowskim Przedmieściu oglądając zabytkowe budynki.
Pierwszy dzień zwiedzania zakończyli w Muzeum Polin poświęconym historii Żydów w Polsce, gdzie zgłębiali bogatą kulturę i dziedzictwo tej społeczności.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Sejmie. Po przejściu przez rygorystyczną kontrolę bezpieczeństwa mieli okazję zwiedzić gmach parlamentu. Byli m.in. na galerii sali sejmowej podczas obrad. Odbywało się właśnie czytanie ustaw procedowanych przez Sejm, a dotyczących sytuacji powodzian. Jednak najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z poseł Barbarą Bartuś, która wprowadziła uczestników w tajniki pracy posłów. Podczas rozmowy opowiedziała o swojej codziennej pracy, a także procesie legislacyjnym w Polsce. To spotkanie pozwoliło lepiej zrozumieć funkcjonowanie polskiego parlamentu. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Ministerstwie Finansów, gdzie uczniowie spotkali się z przedstawicielką Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas tego spotkania dowiedzieli się o funkcjonowaniu systemu podatkowego w Polsce, a także poznali zadania jakie realizuje KAS. Przedstawiono im również wyzwania związane z walką z oszustami podatkowymi i ochroną budżetu państwa. Na zakończenie wizyty w Warszawie uczestnicy udali się na PGE Narodowy – największy stadion w Polsce. Podczas zwiedzania mieli okazję zobaczyć nie tylko sam stadion, ale również jego zaplecze (szatnie piłkarzy, loże VIP, loże prasowe) oraz część muzealną, gdzie znajdują się pamiątki z ważnych wydarzeń sportowych.
Wycieczka była pełna fascynujących wrażeń kulturowych i historycznych, dostarczyła wiedzy o funkcjonowaniu polskich instytucji państwowych. Obfitowała w ciekawe spotkania i pozwoliła zdobyć nowe doświadczenia. Wyjazd w opinii uczniów uzyskał miano „Wycieczki Roku”.
Tekst : p. Krystyna Karp, Foto: Maja Wojna
Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów