Dzień Patrona w naszej szkole

Dzień 15 września to święto naszej szkoły – Dzień Patrona ks. Jana Reca. W tym roku uroczyste obchody tego święta – dzięki gościnności gospodarza –  ks. Jacka Kupca, miały miejsce w  kościele św. Mikołaja w Siedliskach. Udaliśmy się więc w tym roku do źródła, do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, bo tu ochrzczony został nasz patron i wpisany do ksiąg metrykalnych parafii, tu przystąpił do I Komunii świętej, tu odprawił swoją Mszę prymicyjną i tu został pochowany w kapłańskim grobowcu. Wcześniej był proboszczem mościckiej parafii i ojcem duchownym alumnów tarnowskiego seminarium.

O godz. 9:30 w kościele św. Mikołaja uczestniczyliśmy we Mszy św., którą razem z ks. Jackiem Kupcem koncelebrował proboszcz naszej parafii ks. Janusz Psonak. Uczniom towarzyszył poczet sztandarowy, pan dyrektor Wiesław Job, nauczyciele i wychowawcy, rodzice oraz zaproszeni goście – Rodzina księdza Jana, naszego patrona. O oprawę liturgii zadbała schola przygotowana przez pana Józefa Orłowskiego. Wydarzenia z życia naszego patrona i swoje wspomnienia o nim opowiedział nam podczas kazania ks. Jacek Kupiec. Przypomniał również, jakie wskazania zostawił nam w swoim życiowym testamencie nasz patron: „Mamy być gorliwymi w spełnianiu naszych obowiązków, gorliwymi w spieszeniu z pomocą drugiemu człowiekowi. Czymże jest ta gorliwość? – zadał z kolei pytanie kaznodzieja. To zapał, zaangażowanie i wierność temu, do czego się zobowiązaliśmy. To wykonywanie tego, co robimy, jak najlepiej. Takim był ksiądz Jan i tego możemy uczyć się od niego.”

Po Mszy św. przeszliśmy na cmentarz do grobu ks. Reca, gdzie delegacja złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz. Następnie udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Fot. Barbara Sowa

Skip to content