Jak się ubrać w książkę, czyli sleeveface w bibliotece szkolnej

Sleeveface – to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.

Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006 i został upowszechniony przez Johna Rostrona i Carla Morrisa. Samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza z wykorzystaniem płyt winylowych i  upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.

Uczniowie Zespołu Szkół w Siedliskach pod kierunkiem bibliotekarki Magdaleny Przetacznik mieli okazję uczestniczyć w projekcie: „Jak się ubrać w książkę, czyli sleeveface w bibliotece szkolnej”. Najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem, oglądali przykładowe zdjęcia. Potem przeszli do samodzielnych prób stworzenia własnego sleeveface: wybierali książki, robili zdjęcia, obrabiali je.

W efekcie powstały prace, które zostały zgłoszone do konkursu organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Gorlicach. W konkursie wzięło udział 65 uczestników z 14 szkół powiatu gorlickiego. Z naszej szkoły zgłoszonych zostało 8 prac.

11 maja 2016 roku jury konkursu w składzie:

Przewodnicząca – Maria Cieśla – Kierownik Filii PBW w Gorlicach, Piotr Gajda – Inspektor w Wydziale Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach, fotografik,   Janusz Fiega – fotografik, właściciel Studia Fotograficznego „FOTO-FENIKS” rozstrzygnęło konkurs.


Aż 4 z prac uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia.

Oto wyróżnione prace:

dscf5856Kamil Motyka, Anna Sarkowicz, Marcin Feliks; tytuł pracy: „Zołzunie”


dscf5909Natalia Wróbel, Karolina Kafel, Natalia Marszał; tytuł pracy: „Przekleństwo Odi”


dscf5886Sabina Martuś, Jolanta Ziomek; tytuł pracy: „Złodziejka książek”


konkurs_2Magdalena Ziaja; tytuł pracy: „Jajko księżyca”


Pozostałe prace:

dscf5829Kamil Motyka, Anna Sarkowicz, Michał Ligęza; tytuł pracy: „Ten obcy”


20160412_132250Julia Fryczek oraz Natalia Wróbel, Karolina Kafel, Joanna Augustyn; tytuł pracy: „Jak pomóc dziecku z ADHD”


dscf5916Karolina Kafel oraz Natalia Wróbel, Natalia Marszał; tytuł pracy: „W imię miłości”


dscf5959Bartłomiej Wojna, Kamil Motyka; tytuł pracy: „Wujek Karol”


konkurs_3Magdalena Ziaja: tytuł pracy: ”Pozłacana rybka”


konkurs_1Magdalena Ziaja: tytuł pracy: „Chwileczkę Walerio…”

 

Skip to content