Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski

 Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania i utożsamiania się ze swoją Ojczyzną. Wpajamy szacunek do polskich symboli narodowych. Dlatego też 13 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas tej uroczystości uczniowie klasy II przypomnieli zebranym jak zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy, Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Jednak nasz naród nigdy się nie poddał.

W montażu słowno-muzycznym wybrzmiały słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunek do Polski. Można było też usłyszeć piękne utwory muzyczne i śpiew. Klasa II zaprezentowała również swoje zdolności taneczne i zatańczyła taniec ludowy ,,Krakowiaka”. Była to dla uczniów wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Akademię przygotowały : pani Lucyna Gawlik-Bajorska oraz pani Bożena Tarsa.

tekst: p. Lucyna Gawlik-Bajorska, foto: Damian Rafa

Skip to content