„Poznaj Polskę” – klasy drugie zwiedziły kopalnię soli w Bochni oraz zamek w Nowym Wiśniczu.

Kolejna wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę” przybliżyła naszym uczniom bardzo ciekawy zakątek Małopolski z zabytkową kopalnią soli i barokowym zamkiem. Dnia 11 października 2022r. klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami p. Aliną Skórską i p. Beatą Janus udały się na wycieczkę do Bochni oraz do Nowego Wiśnicza. Również i ten wyjazd dofinansowany został przez pana Burmistrza Miasta Bobowa i odbył się w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.

Uczniowie zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Bochni i podążając za przewodnikiem najstarszymi wyrobiskami tej kopalni zachwycali się  podziemnym miastem, stworzonym przez unikatowe komory solne oraz piękne i wykute w soli kapliczki i rzeźby solne. Zobaczyli – dzięki animacjom – jak wyglądała ciężka praca górników solnych, a także narzędzia i urządzenia górnicze. Z pewnością wielką atrakcją była dla dzieci podróż podziemną kolejką. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór solnych, która pełni dodatkowo funkcje rekreacyjne ze względu na znajdujące się tam:   boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci i restaurację.

Drugim punktem w programie wycieczki był wspólny smaczny obiad. Następnie nasi podróżnicy wyruszyli do położonego malowniczo barokowego zamku w Nowym Wiśniczu. Spacer po dawnej rezydencji rodów magnackich rozpoczęli wizytą w … kuchni, gdzie podziwiali świetnie zachowane naczynia i mieli okazję zgadywać do czego służyły. Podziwiając podczas spaceru po zamku jego architekturę, nasi uczniowie z ciekawością słuchali legend i opowieści z nim związanych. Na zakończenie – dzięki okularom VR – odbyli swoistą podróż w czasie. Za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości mogli zobaczyć zamek i jego mieszkańców w XVII-wiecznej scenerii. Było to dla nich bardzo interesujące przeżycie.

Wycieczka, podczas której nasi uczniowie wspólnie miło spędzili czas i z której wrócili wszyscy w doskonałych nastrojach, na długo pozostanie w pamięci nie tylko ze względów rozrywkowych ale przede wszystkim – edukacyjnych.

Tekst i foto: Alina Skórska, wych. klasy IIa

Skip to content