Na tropie Ignacego – młodzież naszej szkoły w VI edycji programu edukacyjnego

Program edukacyjny „Być jak Ignacy” Spotkanie 1

Pierwszy scenariusz zajęć poświęcony był odkrywcom 🏴‍☠️ Zagraliśmy role kapitanów: Vasco da Gamy, Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo Diaza i Ferdynanda Magellana oraz ich załogi.  W mglisty piątkowy poranek wsiedliśmy na XV-wieczne karawele ⛵️ by pożeglować w poszukiwaniu morskiej drogi do Indii 🗺  Następnie przenieśliśmy się w czasy bardziej współczesne, bo pod koniec wieku XIX i poznaliśmy postać Henryka Arctowskiego. Zmienił się nie tylko czas, ale i miejsce 🏝 Z tropików przenieśliśmy się na mroźną Arktykę i poznaliśmy jeden dzień z życia polarnika 🐧 Punktem wspólnym tych podróży w czasie i przestrzeni, jakie odbywaliśmy na zajęciach, była nawigacja 🧭 Jak się okazało – bez astrolabium i kompasu przepadlibyśmy czy to na bezkresnym oceanie czy lodowej pustyni. Dlatego na końcu, po szybkim posiłku 🥪 czekała nas prawdziwa wyprawa – do gromadzkiego lasu. Tam 'zagubieni” na polanie zbudowaliśmy kompas, by odnaleźć drogę powrotną do domu.  Warto nosić ze sobą igłę, butelkę wody i magnes 🧲 oraz uważać na lekcji fizyki 😁

Tekst i Foto: Barbara Sowa

 

Skip to content