Święty Mikołaj

Wychowujmy dzieci tak, aby były szczęśliwe. Po to, aby kiedy dorosną znały wartość rzeczy, a nie ich cenę” – uczy nas św. Mikołaj.

Czy wiecie, że dziecko w wieku przedszkolnym śmieje się około 400 razy dziennie, a dorosły tylko 15 razy? Jest jednak jeden dzień w roku, który wywołuje uśmiech na twarzach częściej niż mówią statystyki. To dzień 6 grudnia, wspomnienie najbardziej kochanego, najlepszego ze świętych – św. Mikołaja Biskupa. Mówi się, że przychodzi do dzieci, ale i niejeden dorosły sięga rankiem pod poduszkę lub zagląda pod łóżko, czy nie znajdzie tam chociażby skromnego dowodu miłości swoich najbliższych. Bo, bądźmy szczerzy, to właśnie my podtrzymujemy pamięć, tradycję i kult tego świętego. Jak niegdyś on, będąc biskupem Myry (IVw., dzisiejsza Turcja, wtedy imperium rzymskie), pomagał i obdarowywał mieszkańców, tak my dziś kontynuujemy ten piękny zwyczaj. Nie zapominajmy jednak, że poza darami materialnymi, najważniejsze są dary duchowe, które możemy wyprosić za orędownictwem tego Świętego.

Nasi uczniowie spędzili ten dzień w sposób zupełnie inny i wyjątkowy. Zamiast tradycyjnych klasowych mikołajek nauczyciele i rodzice zorganizowali dla nich wyjazd do kina Helios w Nowym Sączu. Klasy nauczania zintegrowanego obejrzały film animowany „Trole”, dla uczniów klas IV-VI rodzice wybrali polską produkcję fantastyczną „Za niebieskimi drzwiami”, a gimnazjaliści za sprawą magii kina przenieśli się do uniwersum Harry’ego Pottera – „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W szkole pozostały przedszkolaki i zerówka, ale i na nie czekała niespodzianka. Odwiedził je Gość, na którego dzieciaki czekały cały rok. Dzieci powitały św. Mikołaja piosenkami i wierszykami, które przygotowały z tej okazji pod kierunkiem swoich pań wychowawczyń. Dla wielu z nich było to spotkanie niesamowitym przeżyciem, a podtrzymywanie pastorału świętego biskupa niewątpliwym zaszczytem.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/109628204909259691508/albumid/6361489445544417073?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

 

Skip to content