Akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

4 maja w naszej szkole na sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy piątej zaprezentowali część artystyczną zatytułowaną „Lekcja historii”. Scenariusz zawierał 6 scen, które utrzymane były w nieco humorystycznej konwencji. Treści doniosłe, patriotyczne, w których wykorzystano fragmenty Konstytucji 3 maja. przeplatały się z żartobliwymi (sondaż uliczny na temat daty 3 maja). Piątoklasiści swoim występem odpowiedzieli na najważniejsze pytania dotyczące nowatorskiej ustawy zasadniczej, jaką była wówczas Konstytucja 3 Maja:

  • kiedy została uchwalona?
  • przez jaki organ?
  • jakie zmiany wprowadzała?
  • jak długo obowiązywała?
  • przez kogo została obalona?

Akademii towarzyszyły pieśni: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 Maja” oraz projekcja obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”. Na zakończenie uczennica zagrała na flecie utwór Michała Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

tekst: Krystyna Karp, fot. Barbara Sowa

Skip to content