Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Dzień Flagi,

inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule  oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

W Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

Nasi uczniowie mimo epidemii świętują Dzień Flagi na wirtualnej gazetce. Zdjęcia zostały zrobione w ostatnich dniach w okolicy ich zamieszkania.  Zdjęcia zebrałam i umieściłam na linoit.com. Zapraszam do podziwiania, gdyż nasi uczniowie zaangażowali się tak bardzo, ze powstały dwie tablice, prześcigając się przy tym pomysłowością.

Barbara Sowa

http://linoit.com/users/BarbaraSowa/canvases/Dzie%C5%84%20Flagi%20cz.1

http://linoit.com/users/BarbaraSowa/canvases/Dzie%C5%84%20Flagi%20cz.2

Skip to content