Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego najeźdźcy, lecz również wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata imię bandytów. Nil, Zapora, Inka, Łupaszka, Ogień, Lalek – żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. Niemniej wiadomo już także, że to – żołnierze. Uczestniczący w strukturze, podporządkowani hierarchii, uznający dyscyplinę. Gdy Polskę zalała bezkresna, wzbierająca fala sowietyzmu, stali się siłami zbrojnymi bez państwa i bez szansy na zewnętrzną pomoc. Żołnierze wyklęci pojawili się – jako hasło – w 1992 roku. Zaś 1 marca 2011 Polska po raz pierwszy obchodziła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – jako doroczne święto państwowe.

Inscenizację poświęconą żołnierzom niezłomnym przygotowała grupa teatralna pod opieką p. Barbary Sowa.

fot. Damian Rafa

 

Skip to content