Spotkanie ze sztuką teatralną pt. ,,Polskie miasta w baśni i legendzie”

26 września 2023 roku uczniowie klasy III a, III b oraz II wraz z wychowawczyniami: panią Małgorzatą Laskowską, panią Beatą Janus oraz panią Lucyną Gawlik – Bajorską wyjechały do kina „Marzenie” w Tarnowie, gdzie obejrzały przedstawienie teatralne pt. ,,Polskie miasta  w baśni i legendzie” w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane z najbardziej znanymi polskimi miastami. Wraz z chłopcem Bolkiem i dziadkiem Kazimierzem przeniosły się za sprawą czarodziejskiego lustra, w dawne czasy. Odwiedzając Poznań ścigały koziołki, które uciekły Maciejowej na zegar ratuszowy. Następnie udały się do Krakowa, gdzie poznały historię hejnału z wieży Mariackiej, obwarzanka krakowskiego oraz Lajkonika. Kolejnym etapem czarodziejskiej podroży była Warszawa i związaną z nią legendę o Syrence Warszawskiej oraz historia Bazyliszka. Znalazły się też w Toruniu. Tam poznały legendę o toruńskich piernikach. Na koniec czarodziejskiej przygody znalazły się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy. Dzieci poznały również historię naszego godła a dokładniej „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.

Bajkowe kostiumy, muzyka, kolorowe światła i dekoracje porwały dzieci w zupełnie inny świat. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami. Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowani się w instytucjach kulturalnych. Spektakl  bardzo spodobał się naszym uczniom.

Tekst i foto: p. Beata Janus

Skip to content