RUND UM DACHL – pierwszy międzyszkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych dla uczniów klasy VII szkół podstawowych

W maju miał miejsce pierwszy Międzyszkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych dla uczniów klasy VII szkół podstawowych „RUND UM DACHL”. DACHL – to skrót oznaczający kraje, gdzie mówi się po niemiecku: Niemcy (D), Austrię (A), Szwajcarię (CH) i Lichtenstein (L). Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Reca w Siedliskach i ucząca tam języka niemieckiego pani Barbara Sowa. Uczniowie klas VII szkół podstawowych w Stróżnej, Sędziszowej i w Siedliskach rywalizowali w maju podczas pierwszego etapu szkolnego w teście pisemnym, natomiast etap finałowy rozgrywany był już w czerwcu na platformie internetowej Quizizz. Autorką pytań konkursowych była uczennica gimnazjum Martje Prause finalistka tegorocznych konkursów z j. niemieckiego – małopolskiego i ogólnopolskiego.

Najlepsza w wiedzy o DACHL okazała się uczennica klasy VII szkoły w Siedliskach Natalia Marszał. Finalistami konkursu zostali również uczniowie klas VII [wg kolejności alfabetycznej]: Kamil Chmielowski (Stróżna), Sandra Michalik (Siedliska), Adam Podobiński (Stróżna), Wiktoria Semla (Sędziszowa) oraz Michał Ziomek (Sędziszowa). Uczniowie klas VII dopiero w tym roku rozpoczęli naukę języka niemieckiego na poziomie podstawowym i nie był dla nich przewidziany dotąd żaden konkurs. „Rund um DACHL” miał na celu zmotywować i zachęcić młodzież do nauki drugiego języka obcego. Uczniowie poza tytułem i dyplomem otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Goethe Institut w Krakowie, Preston Publishing, Wydawnictwo Operon, Wydawnictwo LektorKlett, Deutsch- Polnisches Jugendwerk, Wydawnictwo PONS, Pearson, którym dziękujemy.

Skip to content