Dzień Patrona – 16.09.2019

Ksiądz Jan Rec żyje – opowieści, wspomnienia, wykłady, świadectwa – Dzień Patrona w Szkole w Siedliskach.

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach obchodziliśmy 1 września 2019 r. Wszystko zaczęło się o godz. 9:30. Uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do kościoła na czele z pocztem sztandarowym. W tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin i 25 rocznicę śmierci ks. Jana Reca.

Obchody w kościele rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Bochenka. Ks. Proboszcz wygłosił krótkie, ale interesujące kazanie.  Po wspólnej modlitwie wystąpili uczniowie z klas VII, VIII i przedstawili biografię ks. Jana Reca i znakomitych gości z Krakowa: prof. Danuty Tumidajowicz i dr Elżbiety Minczakiewicz. Obie panie reprezentują krakowskie środowisko akademickie. Z naszą szkołą połączyła je postać ks. Jana, którego znają, cenią i propagują jego postać jako człowieka, który żył i zmarł w opinii świętości.

Pani Elżbieta Minczakiewicz opowiadała o swoich spotkaniach z ks. Janem. Podzieliła się z nami osobistym świadectwem  o tym, jak dobry był dla innych. Wygłosiła również zaplanowany na tę uroczystość wykład pt. „Perspektywy dorastania współczesnej młodzieży w kontekście wyzwań i jakości życia wychowującej ją rodziny”.  Chwilę na przemówienie miała też p. Danuta Tumidajowicz. Mówiła o niezwykłości naszego rodaka, udzieliła nam wielu rad i pogratulowała takiego patrona.  Potem nastąpiło wręczenie kwiatów, rozbrzmiały gromkie brawa.

Oprawę muzyczną i odpowiednią atmosferę zapewniła schola.

Jako społeczność powinniśmy być dumni z takiego rodaka i patrona oraz z gości, którzy chętnie nas odwiedzają. Uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci

Tekst na podstawie prac uczniów klasy siódmej
red. K. Stec-Rafa, K. Karp

Skip to content