Występ zespołu „Perła” z Ukrainy

Zespół „Perła” wystąpił w naszej szkole w piątek 16 listopada. Przyjechał do nas z Doliny na Ukrainie. Zespół Ludowy PERŁA, działa przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Dolina, w Archidiecezji Lwowskiej. W zespole tańczą i śpiewają dzieci w wieku od 9 do 18 lat. Zespół w swoim repertuarze posiada piosenki i tańce religijne, piosenki i tańce patriotyczne, piosenki i tańce ludowe i współczesne. Są to tańce przede wszystkim polskie oraz dodatkowo – ukraińskie, węgierskie, włoskie i cygańskie. Obecnie w skład zespołu wchodzi prawie 40 osób. Instruktorem tańca jest pani Halina Regecka. Prezesem i opiekunem zespołu jest ks. Krzysztof Panasowiec. Ksiądz Krzysztof Panasowiec, pochodzący z m. Bełżec k. Tomaszowa Lubelskiego, od 26 lat pracuje w tej miejscowości. Jednym z pomysłów na przyciągnięcie dzieci i młodzieży do parafii było założenie „Szkoły sobotnio-niedzielnej”. Dzieci uczą się tu języka polskiego, biorą udział w kółkach tanecznym, chóralnym. Ks. Panasowiec prowadzi katechezę, lekcje śpiewu, etyki, wychowania fizycznego, zajęcia artystyczne – malowania i tańca. W szkołach tych nie ma klas tylko grupy wiekowe. W Dolinie jest 10 takich grup (w grupie po 10-20 osób). Ksiądz organizuje oazy, rekolekcje, festiwale. Przy parafii działa poza zespołem klub sportowy. Obecnie rozpoczął budowę przedszkola. Właśnie dlatego wolontariusze przeprowadzili w naszej szkole zbiórkę pieniędzy. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone przez Was na ten cel. W zamian otrzymaliśmy piękne i wzruszające przedstawienie. Mamy nadzieje, że zespół „Perła” jeszcze nas odwiedzi.

Skip to content